Kupowanie robotów przemysłowych — 5 wskazówek, jak dokonać właściwego wyboru

Chcą Państwo zakupić robota przemysłowego, ale trudno zapamiętać wszystkie czynniki podczas wyboru? Podsumowaliśmy pięć wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego robota.

1) Skup się na aplikacji: kiedy robot jest opłacalny, a kiedy nie?

Automatyzacja procesów jest stałym i koniecznym trendem w obliczu niedoboru wykwalifikowanych pracowników i rosnącej presji cenowej. Nie oznacza to jednak, że każda aplikacja może lub musi zostać zautomatyzowana. W zależności od punktu widzenia, istnieją przypadki klasycznej nadmiernej inżynierii lub inżynierii hobbystycznej. Jeśli wymagana jest wysoka zręczność, na przykład podczas podłączania kabli, lub kreatywność, automatyzacja jest często zbyt skomplikowana lub nawet niemożliwa. Z drugiej strony, powtarzalne, monotonne i często podatne na błędy zadania są idealne dla robotów.

Wskazówka: Analiza zastosowania:

  • Jak często i jak szybko należy powtarzać daną sekwencję ruchów?

  • Jaką masę powinien przenosić robot?

  • Ile miejsca będzie miał robot?

  • W jakiej temperaturze i wilgotności będzie pracował robot?

Typowe obszary zastosowań robotów to:

2) Zdefiniuj cel przed zakupem robota przemysłowego.

Z czystej euforii i chęci automatyzacji ludzie mają tendencję do zapominania, jaki w zasadzie jest cel automatyzacji. Zawsze miej na uwadze swój cel. Ma to wpływ na wybór odpowiedniego robota, szybkość wdrożenia i pomiar sukcesu projektu. W każdym przypadku należy skupić się na prostych i oszczędnych procesach.

Wskazówka: zapisz swój cel i uczyń go tak konkretnym, jak to tylko możliwe:

  • Jaką stopę oszczędności chcesz osiągnąć?

  • W jakich ramach czasowych chcesz wdrożyć projekt automatyzacji?

  • Czy ludzie i maszyny powinni ze sobą współpracować?

  • Czy bardziej sensowne jest zautomatyzowanie podprocesów niż procesów ogólnych?

3) Oblicz zwrot inwestycji

Dla wielu osób, które chcą zautomatyzować pracę, wysoki zwrot inwestycji (ROI) jest decydującym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o inwestycji. Roboty przemysłowe w tradycyjnym rozumieniu, tj. duże roboty z ramionami przegubowymi, znane na przykład z branży motoryzacyjnej, wiążą się z bardzo wysokimi kosztami. Ekonomiczne alternatywy, takie jak te oferowane przez Ekonomiczną Automatyzację, osiągają jednak amortyzację w ciągu trzech do dwunastu miesięcy. Na naszej platformie można znaleźć zarówno pojedyncze elementy, jak i kompletne rozwiązania w stałej cenie.

Wskazówka: aby obliczyć zwrot inwestycji, zwróć uwagę na następujące koszty/aspekty:

  • Urządzenia peryferyjne, takie jak chwytaki lub systemy sterowania

  • Dostosowywanie istniejących maszyn

  • Koszty montażu

  • Koszty operacyjne, utrzymania, przestrzeni i energii

Powyższe inwestycje są równoważone przez bieżące koszty pracy ręcznej lub koszty wynikające z błędów.

4) Wybierz odpowiedni typ robota.

Zasadniczo istnieją cztery różne kinematyki robotów: ramię przegubowe, liniowe, robot typu SCARA i robot typu delta. Dla każdego zastosowania konieczne jest sprawdzenie, który typ jest odpowiedni. Dzięki robotowi kartezjańskiemu można osiągnąć duży zasięg i precyzję. Krótkie czasy cyklu mogą być realizowane na przykład za pomocą robota delta. Brak pewności co do wyboru odpowiedniego robota? RBTXpert służy wsparciem dla projektów automatyzacji. Podczas bezpłatnej rozmowy wideo można omówić aplikację i wspólnie wybrać kinematykę oraz kompatybilne elementy. Na koniec otrzymasz indywidualną, stałą wycenę wymaganych komponentów.

5) Zakup robota przemysłowego z funduszy rządowych.

W zależności od kraju istnieją różne programy finansowania automatyzacji i cyfryzacji. Opracowaliśmy przegląd programów finansowania.

Automatyzacja za pomocą ekonomicznych robotów

Od początkujących automatyków po profesjonalistów — na naszym rynku można kupić niedrogie roboty przemysłowe. Gwarantowana kompatybilność i dostępność w stałej cenie.